شنبه 11 دی 1395

عمان به تهران پشت می کند؟

• نوشته شده توسط: فیس بوک
به نظر می رسد عمان اکنون تصمیم گرفته سیاست هایش را کمی 

به آن سوی مرزهای ایران نیز سوق دهد، شاید کمی به عربستان نزدیک شود

 و در سوریه موضع گیری های متفاوتی داشته باشد.


خبر کوتاه بود، پادشاهی عمان به ائتلاف عربستان پیوست، خبری که در میان تحولات سوریه به حاشیه رفت اما بررسی آن اهمیت قابل توجهی دارد.

خدیجه غبیشاوی، وزارت خارجه عمان روز گذشته (جمعه) با صدور بیانیه ای از پیوستن به ائتلاف مبارزه با تروریسم  به رهبری عربستان سعودی خبر داد و چهارچوب آن را فهم مشترک کشورهای اسلامی به ویژه نقش و فرماندهی عربستان در تحقق صلح امنیت و ثبات در منطقه تحت خشونت خاورمیانه عنوان کرد!

عمان امروز پس از یک سال از تشکیل این ائتلاف تصمیم می گیرد به آن ملحق شود، کشوری که مرزبندی هایش با دیگر کشورهای عربی منطقه و ایران در سال های اخیر به وضوح روشن بود، امروز بر نقش و فرماندهی عربستان سعودی آن هم در تحقق صلح و امنیت و ثبات در منطقه تاکید می کند، نقاط مبهم این تصمیم و این بیانیه هستند. نقاط مبهمی که سوالات بسیاری را مطرح می کند.

عمان سیاست هایش را تغییر داده ؟ عمان در حال زمینه سازی برای اتخاذ تصمیمات بزرگ دیگر در منطقه است؟ عمان قرار است از تهران فاصله بگیرد؟ عربستان مقامات عمان را به نزدیکی بیشتر دو کشور دعوت کرده اند؟ اینها همگی سوالاتی هستند که با صدور این بیانیه آن هم در روزهایی که تهران و مسکو و آنکارا ابتکار عمل در سوریه را به دست گرفته اند و این کشور را به سمت خروج از جنگ سوق می دهند، به ذهن می رسد.

عمان یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس است که همواره روابط نزدیک و صمیمانه ای با تهران داشته ، عمان در برهه هایی از تاریخ روابط دو کشور تاریخ ساز شد و نقش مهم و تاثیرگذار خود را به کشورهای منطقه و تهران و همچنین غرب ثابت کرد، اتفاقاتی همچون میانجگری برای آزادی زندانیان امریکایی در ایران و بالعکس یا حتی میانجگری برای رساندن پیام آمریکایی ها به تهران برای آغاز گفت وگوهای هسته ای و میزبانی این مذاکرات. عمان در بسیاری از موضع گیری های شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران سکوت اختیار کرد و به بسیاری از این نوع بیانیه ها رای نداد و مشارکت نکرد. صف بندی این کشور با مواضع عربستان و قطر و امارات در قبال ایران و سوریه و مذاکرات هسته ای همواره مورد تایید تهران بود.

اما به نظر می رسد عمان اکنون تصمیم گرفته سیاست هایش را کمی به آن سوی مرزهای ایران نیز سوق دهد، شاید کمی به عربستان نزدیک شود و در سوریه موضع گیری های متفاوتی داشته باشد.

این گمانه زنی نیز وجود دارد که عربستان که این روزها خود را تنها می بیند، لابی زنی های جدید را در منطقه برای ضربه زدن به ایران آن هم در عهدِ ترامپ آغاز کرده باشد، تا شاید بتواند موفقیت های اخیر نظامی و دیپلماسی تهران را کم اهمیت جلوه دهد و حتی زیر سوال ببرد.

منبع : نامه 

نظرات() 


برچسب ها: عمان ، اتحادایران با عمان ، پادشاهی عمان ، خدیجه غبیشاوی ، عربستان ،
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات