سه شنبه 18 آبان 1395

ترامپ پیروز شد!

• نوشته شده توسط: صفحه فیس بوک میترا غریبیزمانی‌كه این مطلب نوشته می‌شود هنوز آرای انتخابات امریكا به صندوق‌ها ریخته نشده و نتیجه انتخابات معلوم نیست. لیكن نتیجه شمارش آرا در فحوای سخنم بی‌تاثیر است، یعنی به زعم بنده خیلی هم مهم نیست كه كدام یك از این دو كاندیدا رای خواهد آورد چون كسی كه رای می‌آورد الزاما پیروز این صحنه نیست! در واقع اگر می‌گویم «ترامپ پیروز شد» این پیروزی معنایش چیز دیگری است. به این موضوع باور دارم كه ترامپ حتی در صورت باخت در رقابت انتخاباتی، باز هم پیروز شده است؛ پیروز رساندن صدای اعتراض بخش بزرگی از جامعه امریكا به نظام حكومتی آن. اینك قصد دارم این موضوع را كمی بیشتر توضیح دهم. 


در هر یك از انتخابات‌ پیشین امریكا كم و بیش شاهد نوعی یكپارچگی در احوال امریكاییان بودیم. اگر امریكاییان را به گروهی همسفر تشبیه كنیم گویی بدنه جامعه امریكا بر سر مقصد سفر توافق درجه اولی داشت و بهانه رای‌گیری‌ها صرفا انتخاب وسیله نقلیه‌ای مناسب برای رسیدن به این مقصد بود؛ برخی اتوبوس را وسیله سریع‌تری می‌دانستند و برخی دیگر قطار را به علت راحتی و امنیت پیشنهاد می‌كردند. نتیجتا رقابت دو حزب اصلی امریكا، دموكرات و جمهوریخواه، همیشه برای رسیدن به این توافق درجه دوم بود. اما در رای‌گیری اخیر گویی انتخابات دچار قلب معنا شده است؛ شركت گروه وسیعی از امریكاییان در این انتخابات به معنی پذیرفتن شیوه مدیریتی و حكومتی امریكا نیست. یعنی كسانی‌كه قرار است به ترامپ رای دهند و قریب به نیمی از واجدین شرایطند همان كسانی‌اند كه اساسا بر سر انتخاب مقصد مشكل دارند و این یعنی شركت‌كنندگان در این انتخابات با هم حتی توافق درجه اول نیز ندارند.
 اگر خانم كلینتون آینه مدیریت رسمی جامعه امریكا و همان مسیری است كه كشور امریكا خصوصا از بعد از جنگ جهانی دوم در پی تحقق رویایی در آن حركت می‌كرده است، متقابلا ترامپ مظهر عصبانیت و اعتراض جمع بزرگی از امریكاییان به این چهره رسمی است. ترامپ تنها با خانم كلینتون و طرفدارانش مشكل ندارد بلكه پنداری اساسا با همه رییس‌جمهورهای پیشین امریكا عداوت دارد. چرا كه وجه اشتراك همه این روسای دولت پیشین همین مدیریت رسمی بود؛ البته در بعضی از آنان همچون اوباما، بیل كلینتون و كندی این چهره مزین‌تر و جذاب‌تر عرضه می‌شد و حالا در آینه خانم كلینتون عریان‌تر و بی‌ملاحظه‌تر ظاهر شده، لذا از جذابیتش كاسته و واقعیات زمختش هویدا شده است. 

 ترامپ نماینده همه كسانی‌است كه سال‌ها بود توسط این مدیریت رسمی، چه دموكرات و چه جمهوریخواه، به حاشیه رانده شده بودند. كسانی‌كه نه تنها از تحقق رویای امریكا مأیوسند، بلكه همه ناكامی‌های‌شان را محصول این مدیریت رسمی می‌دانند. اینان با مستمسك قرار دادن ترامپ حتی اگر امیدی به خلاصی از حاشیه‌نشینی و آمدن به متن نداشته باشند، دست‌كم آرزو دارند با ابراز وجود، متن را متزلزل و حتی متلاشی كنند. عموم طرفداران ترامپ از بغض مدیریت رسمی امریكاست كه طرفدار او شده‌اند و نه به خاطر امتیازات شخصیتی و مدیریتی خود او. لذا آنچه در آینه ترامپ دیده می‌شود احوال ناخوش بخش قابل توجهی از جامعه امریكاست كه طی دهه‌ها به تاریكی حاشیه‌نشینی رانده شده‌اند. كسانی‌كه در فضایی وهمی به بهانه‌های كوچك و شخصی و نه از روی تعقل و تدبیر آماده ویرانگری هستند. مثلا طرفداران ترامپ، خانم كلینتون را به نمایندگی از مدیریت رسمی متهم به دروغگویی می‌كنند و ترامپ را راستگو می‌دانند. اما راستگویی‌ ترامپ چه نحو راستگویی‌ای است؟ 
 
آن نوع راستگویی كه فضیلت است یا راستگویی به معنی عریان‌سازی نفسانیات؟! آیا اینكه مرتكب همه رذایل ریز و درشت شویم و آن را اعلام كنیم راستگو بوده‌ایم؟ 

خوب یا بد این انتخابات فرصتی بود برای جامعه امریكا كه بفهمد با وجود آنچه به نظر می‌رسد امریكایی‌هایی هستند كه اساسا با امریكا بودن امریكا مشكل دارند، شهروندانی كه با وجود انبوه مشكلات لاینحل عموما ذهن‌شان را مشكلات شخصی و كوچك پر كرده است و حالا انباشت همین نارضایتی‌ها سبب موجی شده است؛ موجی كه بزرگ شدنش برای جامعه امریكا و حتی برای جهان خطرناك خواهد بود. جالب اینكه این موج نه تنها تعادل امریكا كه تعادل بسیاری از دیگر كشورها را برهم خواهد زد. حاكمیت غالب كشورهای جهان بیش از هفت دهه است كه مبتنی بر قواعد بازی‌ای كه مدیریت امریكا تدارك كرده، پیش رفته‌اند و كمابیش در تعادلی نسبی به سر می‌برد؛ طبیعی است كه این كشورها از اینكه ترامپ انتخاب شود بسیار نگران باشند، در عوض كشورهایی نظیر روسیه كه كسب قدرت در آرایش جهانی را موكول به برهم خوردن این توافق درجه اول می‌دانند، به نظر می‌رسد از انتخاب ترامپ خوشحال خواهند شد. 

در نهایت آنكه چه او انتخاب شود و چه نشود این امریكاییان معترضند كه از خلال به صحنه آوردن ترامپ به بهترین وجه توانستند صدای مهیب و گوشخراش اعتراض‌شان را به گوش جهان برسانند و از این نظر فارغ از نتیجه او پیروز این انتخابات است.

منبع :shahrekhabar.com

نظرات() 


برچسب ها: facibook ، فیس بوک ، فیسبوک ، ترامپ پیروز شد! ، ترامپ ،
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic